Se morda ključ do boljšega življenja za otroke z avtizmom skriva v njihovi popkovnični krvi? Zadnja raziskava, ki so jo izvedli v centru Duke Center for Autism and Brain Development na to vprašanje odgovarjajo pritrdilno.
Namen raziskave je bila ugotovitev, ali lahko infuzija avtističnega otroka s popkovnično krvjo zmanjša simptome avtizma. Raziskava je takoj po objavi rezultatov prejela veliko medijske pozornosti po vsem svetu. Poskus je vključeval 25 otrok med četrtim in šestim letom starosti. Kot je zapisala Geraldine Dawson (vodja centra), so po številnih testih ugotovili, da so se nekateri simptomi avtizma po infuziji zmanjšali.

Dr. Dawsonn, Foto: Duke Photography
„Skozi različna testiranja in vprašalnike smo izmerili družabne in komunikativne sposobnosti. Ugotovili smo, da je infuzija popkovnične krvi varna in da je veliko otrok po njej kazalo izboljšanje jezikovnih in družabnih sposobnosti.“ pravi Dawsonova.
Dr. Joanne Kurtzberg, profesorica na oddelku pediatrije, je dodala, da je tak pristop k raziskavi nekaj povsem novega. V raziskavi so otroci prejeli infuzijo svoje lastne popkovnične krvi, ki je vsebovala matične celice. Po enem letu pa so bili poklicani nazaj na pregled in ocenitev.
Vseeno pa Dawsonova poudarja, da gre za raziskavo v začetni fazi, saj ni bila sama po sebi dovolj za trditev, da je bila prav infuzija odločilni faktor, ki je pripeljal do izboljšanja simptomov. „Ker nismo vodili paralelnih primerjalnih raziskav, ne moremo še z gotovostjo trditi, da je bila popkovnična kri razlog za izboljšanje,“ je dodala.
Z drugimi besedami – v raziskavo niso bilo vključeni tudi otroci, ki niso prejeli infuzije popkovnične krvi. Kurtzbergova dodaja, da so v tej začetni fazi raziskave ocenjevalci in starši vedeli, da so otroci prejeli infuzijo popkovnične krvi kot metodo zdravljenja, kar pa bi lahko vplivalo na rezultate.
„Čeprav si vsi želimo, da infuzija pomaga, ne želimo predčasno trditi nečesa, kar še ni potrjeno,“ pravi Kurtzbergova.

Dr. Joanne Kurtzberg, Foto: Duke Photography
Dawsonova in Kurtzbergova že izvajata drugo fazo raziskave, ki naj bi bila zaključena v manj kot dveh letih. Druga faza bo vsebovala t. i. slepo kontrolno skupino – otroke, ki bodo prejeli placebo infuzijo. Poleg tega bo druga faza raziskave večja, saj bo vsebovala 165 otrok z avtizmom. Otroci bodo razdeljeni v dve skupini – ena skupina bo 6 mesecev prejemala placebo infuzijo, druga pa popkovnično kri. Po šestih mesecih se bosta skupini zamenjali (skupina, ki je prej dobivala placebo infuzijo, bo po šestih mesecih dobivala infuzijo popkovnične krvi, in obratno). Tako naj bi raziskovalci dobili boljšo predstavo o tem, ali je popkovnična kri zares učinkovita.
Raziskovalci so razvili tudi hipotezo, ki podrobno opisuje, kako popkovnična kri morebiti blagodejno vpliva na avtistične simptome. Kurtzbergova ta vpliv pojasnjuje kot „zaviranje mikroglijske aktivacije,“ v povezavi s tipom imunskih celic v živčnem sistemu. „Prihaja do preoblikovanja pri nekaterih abnormalnih možganskih povezavah [ki jih sprožajo mikroglijske celice], ki pa se nato kaže v zmanjšanju siptomov avtizma,“ še dodaja.
Čeprav je bila začetna faza raziskave na prvi pogled uspešna, Dawsonova in Kurtzbergova opozarjata, da je šlo za izolirano raziskavi in da bomo morali na gotove rezultate še počakati. „Na koncu raziskave [v tretji fazi], bomo lahko odgovorili, ali so celice učinkovite,“ pravi Kurtzbergova.
Preberi še:
Prednosti shranjevanja
popkovnčne krvi
Vir članka: http://autismcenter.duke.edu/research/registry-autism-research