ORTOCELL je svetovni simpozij, na katerem se predstavijo vodilni svetovni znanstvaniki s področja regenerativne medicine. Letos smo bili, zaradi dosežkov na tem področju, povabljeni tudi slovenski znanstveniki in sicer strokovnjaki podjetij Educell in Biobanka.
Tema simpozija: Avtologna/Alogenska regenerativna terapija – ART kot oblika novih pristopov v medicini.
Regenerativna medicina je nova panoga, zasnovana na dokazih in multidisciplinarnih pristopih, ki uporabljajo avtologne (pacientove lastne) komponente krvi, celice in tkiva z namenom stimulacije fizioloških procesov in regeneracije / reparacije (popravljanje) tarčnega tkiva. Naloga ORTO-CELL združenja je vpeljati regenerativno medicine v vsakdanjo klinično prakso ter približati osnove regenerativne medicine in ortopedije vsem zdravstvenim delavcem, upoštevajoč etične principe in dobro klinično prakso.
Cilj simpozija je prikazati nove pristope zdravljenja z avtolognimi (pacientovimi lastnimi) pripravki, predvsem z matičnimi celicami, krvnimi komponentami, rastnimi dejavniki, možnosti uporabe kostnih nadomestkov v vsakdanji praksi, kakor tudi prikazati tehnike in postopke ki omogočajo njihovo izvajanje. Simpozij je namenjen vejam medicine, kot so ortopedija, travmatologija, nevrokirurgija, otroška kirurgija, spinalan kirurgija, fiziatirja, rematvologija, zdravnikom športne medicine, plastične in rekonstrukcijske kirurgije, pediatrije, ginekologom, kardiologom, endokrinologom, zdravnikom splošne medicine kot tudi zdravnikom, ki se ukvarjajo z zanstveno-raziskovalne dejavnostjo, imunologom, molekularnim biologom genetikom …

Foto: RTV Slovenija
Na simpoziju bodo zbrani vodilni svetovni strokovnjaki s področja regenerativne medicine. Slovenski znanstvenik in profesor doc. dr. Miomir Knežević, bo predstavil 20 letne izkušnje podjetja Educell na področju regenerativne medicine in napovedal nadaljnji razvoj novih terapevtskih pristopov, ki temeljijo na celicah. S predstavljenimi temami bomo prikazali možnosti vzorčenja, priprave in aplikacije matičnih celic na področju ortopedije, možnosti vzorčenja, uporabe in protokolov zdravljenja s krvnimi pripravki, predvsem s trombociti bogate plazme, možnosti obnove kostnega in hrustančnega tkiva v vsakdanji klinični uporabi, prav tako pa tudi uspehe uporabe matičnih celic pri nevrodegenerativnih obolenjih.
Več o dogodku: www.ortocell2017.org
Preberi več o celičnih terapijah v Sloveniji: www.educell.si/celicne-terapije