Znanstveniki so odkrili nov tip matičnih celic, ki ima potencial sočasnega opravljanja dveh funkcij in posledično predstavlja možnost učinkovitejšega zdravljenja številnih bolezni.
Raziskovalci z univerze Queensland so odkrili, da meso-endotelijske matične celice iz placente lahko generirajo dva tipa celic in imajo tako sposobnost opravljanja dveh funkcij.
Dr. Abbas Shafiee iz univerzitetnega centra za klinične raziskave (UQ Centre for Clinical Research) pravi, da celična sposobnost opravljanja dveh funkcij hkrati pomeni možnost uporabe te celice pri regeneraciji in zdravljenju poškodovanega tkiva in celic v različnih delih telesa.
”V preteklosti smo take celice odvzeli posamično in jih nato skupaj zavrteli v centrifugi, preden smo jih dali bolniku. V tem primeru pa gre za dvojno celico, ki lahko opravlja dve specifični funkciji hkrati,”
je povedal dr. Shafiee.
Novi tip matičnih celic je soroden endotelijskim celicam, ki ustvarjajo nove krvne žile, in mezenhimskim matičnim celicam, ki tvorijo kosti, maščobo, hrustanec in mišice.
Te dvojne celice bi se potencialno lahko uporabile za razvoj arterij in žil v tkivnem inženirstvu in tako ponudile učinkovitejša zdravljenja za vrsto mišično-skeletnih in degenerativnih okvar, npr. za bolezni srca in pljučno fibrozo.
Raziskovalci so lahko te celice natančno locirali v posteljničnem tkivu in določili način, kako matične celice delujejo in ustvarjajo oblogo krvnih žil in bližnjih celic.
Dr. Shafie je v tem regenerativnem procesu videl ključ do naslednjega koraka v zdravljenju z matičnimi celicami, vseeno pa je bilo potrebno nadaljnje raziskovanje za boljše razumevanje biologije matičnih celic v placenti.
Študija je bila objavljena v publikaciji Stem Cell Reports, podprl pa jo je tudi NHMRC (National Health and Medical Research Council).
Vir članka: https://www.uq.edu.au/news/article/2018/02/two-one-human-placenta-stem-cells-hold-dual-benefit