Mlado podjetje, ki uporablja matične celice iz posteljice v namene regenerativne terapije in celične terapije, je pred kratkim zbralo 250 milijonov dolarjev.
Podjetje Celularity (s sedežem v New Jerseyju) sta ustanovila dr. Peter Diamandis in biotehnik dr. Bob Hairiri. Dolgoletna prijatelja sta ustvarila podjetje, ki pokriva vse od shranjevanja matičnih celic iz posteljničnega tkiva do razvijanja načinov zdravljenja z njimi. Upata, da bosta lahko z uporabo matičnih celic pri zdravljenju različnih rakavih obolenj in avtoimunskih bolezni upočasnila staranje ljudi.
”Z uporabo matičnih celic okrepimo človekov imunski sistem in telesu omogočimo, da se uspešno bori z rakavimi in avtoimunskimi obolenji. Tako prispevamo k daljšemu in bolj zdravemu življenju bolnika,” pravi dr. Diamandis.

Celularity ustanovitelj Dr. Bob Hariri
Podjetje Celularity deluje na treh področjih
Prvo področje je shranjevanje popkovnične krvi in posteljničnega tkiva za nove starše.
Drugo področje je regenerativno zdravljenje ran in poškodovanega tkiva.
Podjetje pa razvija tudi celične terapije z matičnimi celicami iz posteljničnega tkiva, z namenom zdravljenja obolenj kot je rak. Cilj je razviti terapije, ki bi bile manj personalizirane in zato dostopnejše vsem.
Podjetje Celularity je začelo s 70 milijoni dolarjev in je do zdaj zbralo še dodatnih 170 milijonov dolarjev. Na čelu podjetja sta tudi bivši generalni direktor za Apple in Pepsi, John Sculley, in Bill Maris, ki je na čelu fonda Section 32. Do nedavnega je podjetje delovalo v sklopu biotehničnega velikana Celgene.
”Prepričan sem bil, da se moramo odcepiti in delovati neodvisno, če želimo odkleniti vso vrednost in potencial tega podjetja,” je povedal dr. Hariri.
Zakaj matične celice iz posteljničnega tkiva
Za regenerativno medicino se lahko uporabi vrsto celic; npr. obstoječe celice, ki jih zmanipuliramo tako, da se obnašajo kot matične celice, in embrionalne matične celice.
Dr. Hariri in dr. Diamandis pa sta v matičnih celicah iz posteljice oz. placente videla nekaj izjemnega. S temi matičnimi celicami namreč ni povezanih nobenih etičnih vprašanj, ki se porajajo ob uporabi embrionalnih matičnih celic. Poleg tega pa pri teh celicah ni potrebe po popolnem ujemanju z osebo, na kateri jih bomo uporabili.
”Kot stranka sem si želel imeti genetsko najidealnejše matične celice, ki jih je zlahka odvzeti,” je povedal dr. Diamandis.
Upočasnjevanje staranja z matičnimi celicami iz posteljničnega tkiva
Dr. Hariri z matičnimi celicami iz posteljničnega tkiva dela že zadnjih 20 let. Upa, da se bodo v prihodnosti matične celice uporabile za nekakšen ponovni zagon človeka z zdravstvenimi težavami. S človekovim staranjem se starajo tudi celice, ki so odgovorne za regeneracijo telesa. Zato je verjetnost obolenja za rakom višja v človekovih zrelejših letih. S celično obnovo pa bi ljudje lahko živeli daljše in bolj zdravo življenje.
”Prepričan sem, da bo v prihodnosti enostavno doseči dolgo življenje z letnimi obiski različnih klinik, kjer bomo prejeli infuzijo matičnih celic. Te celice bodo pomagale pri regeneraciji našega telesa,” je še povedal dr. Hariri.
Na njihovi spletni strani si lahko preberete več o projektu, kot tudi spremljate vse raziskav v teku: www.celularity.com